معرفي سايت هاي برتر
 
نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 86
دیروز : 89
افراد آنلاین : 2
همه : 209300
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است

منبع اين مطلب كود كامل

كود

جذب عنصر فسفر

عصنر فسفر بعد از نيتروژن بالاترين اهميت را در بين عناصر مورد نياز گياه دارد. اين عنصر پرمصرف موجب بلوغ زودرس گياه مي گردد و جذب آن به مقاوم تر شدن ساقه و توسعه ريشه كمك به سزايي خواهد كرد. در مواردي حشرات و بيماري ها به ريشه گياه آسيب مي رسانند، در چنين شرايطي جذب فسفر به شدت كاهش پيدا مي كند، اين موضوع نشان از رابطه مستقيم توسعه ريشه و جذب فسفر خاك دارد.ضمنا توجه داشته باشيد كه توليد دانه يكي از مهمترين دست آورد هاي جذب مناسب فسفر توسط گياه محسوب مي شود.

كود npk

جذب عنصر پتاسيم

پتاسيم در فرآيندهاي فيزيولوژيك گياه نقش بسيار مهم و اساسي را ايفا مي كند. اين عنصر پرمصرف و حياتي در فتوسنتز و تشكيل غذا نقش دارد. همچنين موجب كاهش تنفس سلولي و جلوگيري از تلفات انرژي مي گردد، موجب انتقال قند و نشاسته مي شود و دانه هاي غني از نشاسته را تشكيل مي دهد.همچنين محتواي پروتئيني گياه را به طور چشم گيري افزايش مي دهد. در كنار اين نقش ها نگه دارنده آب است و گياه را خنك مي كند. آزمايش خاك و تعيين ميزان پتاسيم موجود در خاك راهنماي خوبي براي استفاده از اين كود مغذي محسوب مي شود. از طرفي كاهش پتاسيم با كاهش رشد گياه ارتباط مستقيم دارد.

تركيبات مختلف NPK براي شرايط مختلف مورد استفاده قرار مي گيرد. لذا هيچ تركيبي در همه شرايط بهترين پاسخ را نخواهد داشت. در نتيجه در هر شرايطي توصيه هاي تخصصي مهندسين كشاورزي راهنماي استفاده بهينه از كودهاي شيميايي مي باشد.

عوارض زيادبود و كمبود برخي عناصر غذايي

زيادبود عناصر در محلول غذايي و نهايتا در محيط ريشه به دو علت بستگي دارد يكي اينكه در تركيب كود ميزان يك يا چند تركيب دقت كافي نشده و كود مناسبي با اطلاعات درستي توليد نشده است و دوم اينكه در كود شيميايي ناخالصي هايي وجود داشته كه در محيط كشت ايجاد مسموميت نموده است. توجه داشته باشيد كه مازاد برخي عناصر كم مصرف نظير بر، در مقدار كم هم مي توانند ايجاد مسموميت نمايد. اين مسموميت نتنها معضل ظاهري براي گياه به وجود مي آورد بلكه اغلب باعث عدم جذب برخي عناصر ديگر در گياه مي شود. از جمله افزايش نيتروژن مساوي كاهش جذب كلسيم و افزايش فسفر باعث عدم جذب روي مي گردد. همچنين افزايش مصرف پتاسيم مانع از جذب منيزيم و مصرف اضافي روي از جذب آهن جلوگيري مي كند.

آثار ظاهري گياه در اثر مسمويت عناصر شامل تغيير رنگ و همچنين بدحالت شدن برگها، ايجاد لكه هاي زرد و يا نكروزه در سطح برگ، پژمردگي و ريزش برگ ها و از اين قبيل مشكلات مي باشد كه بعضا با كمبود عناصر يا آثار بيماري هاي گياهي اشتباه مي گردد. پس توجه داشته باشيد كه همواره خريد كودهاي كامل موجب برطرف شدن مشكل گياه شما نمي گردد و در مواردي به كيفيت خاك شما نيز آسيب وارد مي كند.

شناخت برخي آثار كمبود عناصر

بيشترين كمبودها به نيتروژن و آهن مروبط مي باشد كه باعث  زردي برگ ها مي شود كه با توجه به نوع كمبود، اين عارضه قابل تفكيك از يكديگر مي باشد. مثلا در كمبود نيتروژن ابتدا برگ هاي مسن و پاييني سبز كمرنگ و به تدريج زردي يكنواختي سطح آن ها را فرا مي گيرد. در صورتي كه كمبود آهن ابتدا برگ هاي جوان و بالايي فواصل بين رگبرگ ها سبز كمرنگ و به تدريج به زردي مي گرايد در حالتي كه رگبرگها سبز هستند.

در كمبود منيزيم اگرچه ابتدا برگ هاي مسن و پاييني تحت تاثير قرار ميگيردند ولي زردي ايجاد شده به صورت لكه هاي متمايز از يكديگر مي باشند كه با كمبود ازت كاملا فرق دارد در كمبود پتاس ابتدا حاشيه اطراف برگ سبز كمرنگ كه به تدريج به صورت نوار نازك زرد رنگي در مي آيد.

براي رفع كمبودها ابتدا بايد بررسي نمود كه اگر چنانچه عناصر ديگر در محلول غذايي زياد بود و به حالت مسمويت رسيد، ممكن است باعث كمبود عنصر ديگري شود كه در اين گونه موارد بايد در نوع كود استفاده شده تجديد نظر نمود.

نحوه استفاده از كودهاي NPK

NPK قابليت محلول شدن در آب آبياري را دارد و برخي از كشاورزان از اين روش به منظور تامين نياز غذايي گياه استفاده مي كنند. همچنين محلول پاشي آن نيز متداول است ولي استفاده از اين كودها در دستگاه هاي متنوع كودپاش با توجه به دانه بندي دشت تركيبات به راحتي ميسر نيست. يكي ديگر از استفاده هاي اصلي كود NPK استفاده از اين كود در سيستم هاي آبياري كشت بدون خاك يا همان هيدروپنيك است. در اين روش مقدار مشخصي از كود در تانك هاي بزرگ آب حل شده و از طريق لوله هاي آبياري موسوم به تيپ به محدوده ريشه گياه آبياري مي گردد. يكي از مهمترين نكات اين روش از آبياري محلول شدن كامل اين كود همراه با آب آبياري است كه در غير اينصورت گلخانه دار را مجبور به تعويض چند باره تيپها به خاطر رسوب تركيبات مي كند.

كود npk

به طور كلي با فرض با كيفيت بودن كود NPK و توليد مناسب آن بايد توجه كرد كه اين كود همواره بهترين راه حل براي برطرف كردن مشكلات كشت و زرع نمي باشد. چراكه در بسياري از موارد استفاده بي رويه از كودهاي شيميايي خود موجب دامن زدن به مشكل پيش آمده گرديده است. لذا با شناخت آب و خاك و شرايط محيطي كشت، مي توان به بهترين تصميم گيري در انتخاب كود مناسب دست پيدا كرد.

 

 

چنانچه مطلب فوق را مفيد ديدين ميتوانيد به مطلب كود مرغي يا پلت مرغي و كود آهن مراجعه فرمائيد.

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ ] [ ۱۲:۱۶:۵۲ ] [ نويسنده ]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]
.: Weblog Themes By blograz :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب